ŞOFBEN TESİSATI

Şofben Tesisatı:

Şofben Tesisatı çekilirken Hermetik şofben, Bacalı Şofbenler, Elektrikli şofben olarak belirtilerek ona göre su tesisatı planlaması yapılır. Bilindiği gibi insanların sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli su ısıtıcı tipleri mevcuttur.

Bu şofben tiplerinden gaz yakıtlı (Lpg, hava gazı, doğalgaz v.b) olan cihazlarda kendi aralarında çalışma şekillerine göre değişik tipleri mevcuttur. Günümüzde en çok kullanılanları bacalı ve hermetik tip gazlı su ısıtıcılarıdır.

Bacalı olarak adlandırılan tipler,bulunduğu ortamın oksijenini kullanarak yanmayı sağlamakta ve yanmış gazları bağlandığı bir baca sistemine vermektedir. Bu tarz cihazlar insan yaşamı için tehlikeli olabilmektedir.

Bilhassa banyoda kullanıldığında,banyonun sıcak olması için kapı ve pencereler kapatıldığından,bacalı şofben yanma için gerekli oksijeni bulamamakta, banyodaki oksijen bitince sönmektedir. Gaz emniyeti, Baca emniyeti sensörleri ile donatılmış bir şofben değil ise bu aşamadan sonra hayati tehlike arz etmektedir.

Şofbeni montajı nasıl yapılır?


Şofben montajı, gaz dağıtım kuruluşunun belirlediği kurallara uygun olarak tesisat ve baca bağlantılarının sertifikalı personel tarafından yapılmasıdır. Sertifikalı bir firmanın personeli tarafından yapılan bir montaj, hem mal güvenliğiniz, hemde can güvenliğiniz için hayati önem taşımaktadır.

Tesisat Bağlantıları:


Soğuksu ve sıcak su bağlantıları flex ile yapılır.
Şofben montajı sırasında 1 adet vana kullanılmaktadır.
Su basınç problemi olan tesisatlarda cekvalf kullanılmaktadır.

Baca Bağlantıları:


Hermetik bağlantılar;Şofbeninizle birlikte 50-100cm arasında verilen baca seti, standart uzunluğun yetmediği durumlarda ilave ek bacalar ile bacanın montajının yapılmasını kapsar. Maksimum baca uzunluğu için mutlaka ürünün özellikler tablosuna bakılır.

Bacalı Şofbenlerde Baca bağlantıları;Çelik akordion baca kullanılarak yapılır. Bacalı Kombilerde gaz dağıtım firmasının şartnamesine göre maksimum 1,9m baca montajı yapılabilir, daha uzun baca boyları kesinlikle güvenli değildir ve gaz dağıtım kuruluşlarınca onaylanmaz. Baca bağlantısının en iyi olduğu pozisyon, bina bacasının kombinin hemen üzerinde olduğu şekildedir.

Hermetik Bacanın hesap yöntemi:


90 ( Doksan ) derece dirsek 1 metre bacaya eşdeğerdir, 45 ( Kırkbeş ) derece dirsek 0,5 metre bacaya eşdeğerdir. Örn. Standart Set 1 adet 90 ( Doksan ) derece dirsek ve 80 cm olan bir bacanın uzunluğu 1,80 cm dir.

Şofben Tesisatı

Firmamız Pamukgaz Mühendislik, Kayserigaz Yetkili Firmasıdır.

Şofben Tesisatı


Firmamız ve yürüttüğümüz projeler hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.